Jak dobrać perfumy?

Jak dobrać perfumy do osobowości i wyróżnić się zapachem? Na czym polega magia zapachu. Skąd się bierze i na czym polega siła aromatu oraz jak się nim posługiwać przy uwodzeniu?

Zapach bywa bardziej przekonujący niż słowa, błysk oczu, odczucie i wola. Perswazja i siła zapachu jest nieodparta i wnika w nas (...), nie można się przed nia bronić.

Patrick Suskid "Pachnidło"

Zapach towarzyszy nam przez całe życie, od narodzin aż do momentu, w którym umieramy. Ma wiele twarzy, daje wybawienie i pobudza wyobraźnię, ale także rozbudza nienawiść. Wokół nas bowiem jest mnóstwo pachnących i nie pachnących przedmiotów, rzeczy, owoców, drzew, kwiatów, krzewów itp.. Już od dawna człowiek wie, że zapach jest ważny, że można przy jego pomocy coś osiągnąć, coś zmienić. Dlatego zaczęto pozyskiwać olejki z roślin, robić mazidła i oczywiście perfumy.

Istnieją zapachy tak wyjątkowe, że po prostu nie sposób im się oprzeć. Oczarowują, wabią, intrygują. Więzione w eleganckich flakonach w końcu wydostają się na zewnątrz, aby dzień po dniu czynić nasze życie bardziej zmysłowym. W starożytnym Egipcie produkcją wonności o rozmaitym przeznaczeniu zajmowali się wtajemniczeni kapłani, a prawo do używania ich przez długi czas posiadali wyłącznie faraon i jego dwór.

Grecy z kolei utrzymywali, że tajemnicę wyrobu perfum przekazała nimfom sama bogini Afrodyta. Dziś nosy, czyli kreatorzy zapachów również pilnie strzegą swoich sekretów, wartych niekiedy fortunę.

Chociaż kreowanie kompozycji zapachowych jest sztuką wymagającą ogromnej wiedzy i doświadczenia, to swoje perfumy można wybrać samemu w sposób stosunkowo nieskomplikowany a ograniczone są tylko fantazją twórcy. Najbardziej zaskakujące kombinacje dają rewelacyjne efekty, często o wiele bardziej oryginalne i pociągające niż najbardziej wyrafinowane (i drogie) perfumy.

Jak dobrać odpowiedni zapach?

Jakie wiec aromaty składowe wybrać? Najprostsza odpowiedź to: Wybieraj te zapachy, które najbardziej lubisz i najlepiej Ci się kojarzą! Co oznacza dobrze dobrany zapach? Odpowiedź na to pytanie jest również bardzo prosta: jeśli po kilku dniach używania danych perfum przestajemy je czuć, to oznacza, że stały się one nieodłączną częścią nas samych, czymś w rodzaju "drugiej skóry".

Szukając ulubionego zapachu, warto odwołać się także do najprostszego podziału na następujące rodziny czyli tzw nuty zapachowe: orientalne, owocowe, kwiatowe, drzewne, zielone. Pamiętaj, więc że najlepsze perfumy to te, które lubisz. Ich zapach musi sprawiać ci przyjemność więc komponując swoje perfumy wybieraj składniki takie, które kojarzą Ci się najlepiej.